Choroby osób starszych: Cukrzyca

Choroby osób starszych: Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzenie przemiany cukru w organizmie, powstałe wtedy, gdy trzustka produkuje mniej insuliny. Występuje w dwóch typach: pierwszy dotyczy ludzi młodych, a drugi – osób starszych. Cukrzyca starcza rozwija się w sposób stopniowy wraz z upływem lat, na skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz złego trybu życia. Co powinniśmy wiedzieć o tym typie cukrzycy?

  • Początki choroby są niezauważalne, przez wiele lat może się rozwijać bezobjawowo, bardzo często osoby żyją z nią przez wiele lat, nie wiedząc o tym.
  • Najczęstsze objawy to: wzmożona i trudna do opanowania senność w ciągu dnia, ciągłe zmęczenie, utrata masy ciała – pomimo normalnej diety i apetytu, ciągłe pragnienie i uczucie suchości w ustach, zaburzenia wzroku, infekcje i zmiany skórne, trudności z gojeniem się ran.
  • Diagnostyka polega na oznaczeniu poziomu cukru we krwi, badanie wykonuje się na czczo w porze porannej i w zależności od wyniku – powtarza się.
  • Leczenie polega na farmakologicznym obniżaniu cukru, niezbędna jest stała kontrola jego poziomu przez nakłucia opuszka palca lub płatka ucha gleukometrem. Poziom insuliny wyrównuje się przez podskórne zastrzyki, który chory może wykonywać samodzielnie.
  • Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, w której nie podaje się cukru i produktów cukrowych oraz ogranicza się węglowodany oraz tłuszcze. Zalecana jest także umiarkowana aktywność fizyczna, nawet jeśli nie występuje spadek masy ciała.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych: nerek, serca oraz nerwów i zmysłu wzroku.
  • U ludzi starszych ważne jest również przestrzeganie higieny osobistej oraz regularne oglądanie dłoni i stóp. Należy zapobiegać jakimkolwiek uciskom tych obszarów spowodowanych niewygodnym obuwiem czy zbyt ciasnym skarpetkom, które zaburzając krążenie – mogą wywoływać infekcje skórne i owrzodzenia. Tak zwany zespół stopy cukrzycowej jest trudny do wyleczenia i w skrajnych przypadkach może prowadzić do amputacji.
opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
Niepoprawny token