Odleżyny - problem osób leżących

odleżyny

Odleżyny to rany, które pojawiają się na skórze osób, które długotrwale przebywają w pozycji leżącej, zwykle z powodu choroby. Najczęściej na takie dolegliwości narażone są oczywiście osoby starsze, ponieważ to właśnie one często są przykute do łóżka lub brak im ruchu, jaki na co dzień mają osoby młode. Odleżyny powstają na skutek niedotlenienia tkanki skórnej, a proces ten w przypadku osób w podeszłym wieku przyspiesza niedostateczne ukrwienie skóry oraz zaburzenia krążenia. Często powstają one z powodu nieodpowiedniej pościeli (nierówności), niewłaściwej higieny, a także zawilgoceń skóry. Pierwszym objawem powstawania odleżyn jest zwykle zaczerwieniona, łuszcząca się skóra. Jeśli nawet pod wpływem nacisku nie zmienia ona barwy, może to oznaczać początek odleżyn i w miarę czasu zaczerwienienie to będzie ciemnieć, aż w końcu niedokrwiona i niedotleniona tkanka obumrze i stanie się czarna lub żółtawa, przekształcając się w uporczywą ranę. W takim stadium odleżyny bardzo ciężko będzie wyleczyć, a dodatkowo utrudnią to pojawiające się zakażenia. Jeśli więc do czynienia mamy z osobą, która większość czasu spędza we własnym łóżku, koniecznie powinniśmy podjąć działania, które będą miały na celu zapobieganie powstawaniu odleżyn lub ich leczenie, jeśli już się pojawią.

Zapobieganie i leczenie odleżyn u osób starszych

Do zadań opiekuna, który zajmuje się osobą starszą przebywającą w pozycji leżącej, należy przede wszystkim podjęcie starań, które mają zapobiegać powstawaniu odleżyn. Aby ich uniknąć, należy między innymi:

  • co najmniej kilka razy dziennie oglądać ciało podopiecznego i obserwować zmiany (zaczerwienienia, zgrubienia),
  • w 1 lub 2-godzinnych odstępach zmieniać pozycję chorego,
  • często zmieniać bieliznę oraz pościel podopiecznego,
  • utrzymywać odpowiednią higienę podopiecznego – często przemywać, zwilżać i odpowiednio osuszać skórę, a także zasypywać ją talkiem,
  • wykonywać delikatne masaże skóry,
  • stosować posiłki bogate w witaminę C i cynk,
  • wykonywać z podopiecznym ćwiczenia bierne (delikatne zginanie i prostowanie nóg oraz rąk),
  • zmniejszać ucisk na skórę podopiecznego (układając odpowiednio pościel, podkładając specjalne poduszki pod nogi lub ręce).
  • Odpowiednia profilaktyka pozwala często uniknąć bolesnych odleżyn, więc opiekun powinien do tego zadania podchodzić ze szczególną starannością. Jeśli jednak mimo wszystko u chorego pojawią się odleżyny, konieczna będzie konsultacja z lekarzem i w zależności od ich stadium, odpowiednie leczenie. Czasem odpowiednie może być stosowanie kremów, żeli oraz innych maści, a w innych przypadkach niezbędne będą odpowiednie opatrunki, które zwykle trzeba bardzo często zmieniać. Każdą ranę należy ponadto często oczyszczać, co zapobiegnie jej zakażeniom i rozwojowi dolegliwości. W przypadku odleżyn koniecznie trzeba też pamiętać o kontrolach lekarskich i sprawdzaniu stanu poszczególnych ran oraz przekazywaniu lekarzowi odpowiednich informacji podczas umawiania wizyty.

    opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
    Niepoprawny token