Zbiór truskawek w Niemczech – czy to dobry pomysł na pracę sezonową?

Sezonowa praca za granicą to rozwiązanie, które obecnie wybiera mnóstwo osób, a jedną z najpopularniejszych możliwości jest zbiór truskawek w Niemczech. Ogromne plantacje tych lubianych owoców dają szansę na zatrudnienie wielu osobom poszukującym dobrze płatnego zajęcia lub chcącym zarobić coś ekstra. Ofert zatrudnienia do pracy przy zbiorze truskawek jest bardzo wiele, a najgorętszy sezon zaczyna się w maju i trwa do końca czerwca - to właśnie wtedy do pracy potrzeba najwięcej ludzi.

Czy zbiór truskawek w Niemczech to wymarzona sezonowa praca? Czy warto się na nią zdecydować i czego można się po niej spodziewać? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania!

zbiór truskawek

Jak wygląda praca przy zbiorze truskawek?

Nie każdy kandydat do pracy przy zbiorze truskawek zdaje sobie sprawę z tego, jak właściwie wyglądałyby jego obowiązki, czym charakteryzuje się zatrudnienie w rolnictwie oraz czego może się spodziewać w czasie wyjazdu zarobkowego. Głównym czynnikiem determinującym podjęcie decyzji o zatrudnieniu na zbiorze truskawek w Niemczech są oczywiście zarobki, które w dostępnych ofertach prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Perspektywa zarobienia większej kwoty w sytuacji, gdy na rodzimym rynku pracy nie można przebierać w ogłoszeniach, wydaje się bardzo kusząca. Zwykle więc wiele osób wyjeżdża do pracy przy zbiorze truskawek snując plany odnośnie tego, co zrobią z zarobionymi pieniędzmi i nie zastanawiając się nad tym, że trzeba będzie na nie zapracować.

Zbiór truskawek w Niemczech to bardzo ciężka, fizyczna praca, która wymaga dużej sprawności, odporności i determinacji. Nie ma ona nic wspólnego z wyobrażeniami przyjemnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu. Zbiory truskawek Niemcy odbywają się na dużych, nasłonecznionych polach, pozbawionych cienia drzew. Owocowe krzaki ciągną się przez wiele metrów, a w jednym momencie przy zbiorze pracuje kilkadziesiąt osób. Warunki atmosferyczne nie zawsze są sprzyjające, a plony muszą być zebrane bez względu na to, jaka jest pogoda – inaczej owoce mogłyby się zmarnować. Należy więc mieć świadomość, że praca przy zbiorze truskawek może być wykonywana zarówno w pełnym słońcu, jak i w czasie deszczowej, niesprzyjającej pogody. Dodatkowym utrudnieniem jest oczywiście pozycja, w której przez większość czasu pozostaje pracownik – musi on nieustannie klękać i schylać się po owoce, a po ich zerwaniu segregować je do odpowiednich pojemników. Dzień pracy zaczyna się zwykle o 4.00 rano, a w pełni sezonu może on trwać nawet do godziny 20.00 z wyłączeniem przerwy, która zwykle odbywa się w godzinach południowych. Średnio na jeden dzień przypada około 12. godzin pracy, która oczywiście do lekkich nie należy. Warto przygotować się na problemy zdrowotne, które mogą z niej wynikać – praca przy zbiorze truskawek nie obejdzie się bez dolegliwości takich, jak bóle pleców, opuchnięte nogi i ręce czy poparzenia słoneczne wynikające z zastosowania nieodpowiedniej odzieży. Zatrudnienie trwa zwykle około 1-2 miesięcy, więc dobrze jest być świadomym takich kwestii.


Zbiory truskawek Niemcy to propozycja, która może sprawdzić się tylko w przypadku osób zdeterminowanych, odpornych fizycznie i nastawionych na realizację postawionego celu. Poza kwestiami bezpośrednio związanymi z wykonywanymi obowiązkami, warto także przeanalizować formalne aspekty takiego zatrudnienia.

zbiory truskawek

Zbiory truskawek Niemcy – czy warto decydować się na wyjazd?

Niedogodności, które wiążą się ze zbiorem truskawek w Niemczech często są bagatelizowane. Wiele osób wyraża opinię, że warto poświęcić się dla wysokich zarobków. A jak w rzeczywistości wygląda ta kwestia? Zbiory truskawek Niemcy oferują oczywiście zdecydowanie lepsze stawki (wyrażone w euro), niż te, których można spodziewać się po zatrudnieniu w kraju. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach praca na plantacji odbywa się w systemie akordowym, co oznacza, że pracownik nie otrzymuje stałej stawki godzinowej, lecz określone kwoty powiązane z postępami jego pracy. Jeśli chodzi o zbiory truskawek Niemcy, ustaloną sumę otrzymuje się na jednostkę wagową lub objętościową zebranych owoców. Z jednej strony pozwala to osiągać lepsze wyniki, jednak z drugiej pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za czas przerwy w pracy.

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach mimo pracy na akord pracodawca ustala limity pracy, która powinna być wykonana w ciągu godziny, a czasem dochodzi do sytuacji, że osoby, które nie mogą sprostać tym wymaganiom, są odsyłane do domu. Jest to bezpośrednio związane z kwestiami formalnymi dotyczącymi zatrudnienia przy zbiorach truskawek Niemcy, czyli tymi dotyczącymi umowy i warunków pracy. Otóż, poszukując tego typu ofert nie trudno jest natknąć nie na nieuczciwe firmy, które kuszą atrakcyjnymi zarobkami, ale w praktyce nie gwarantują bezpiecznej i legalnej pracy. W wielu przypadkach zatrudnienia odbywa się bez zgodnej z prawem umowy i opieki medycznej. Skutkuje to brakiem pomocy podczas problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim rodzi ryzyko tego, że pracownik nie otrzyma należnego mu wynagrodzenia lub zostanie odesłany do domu, mimo zapewnień o zatrudnieniu przez określony czas.

zbiór truskawek w Niemczech

Praca w Niemczech może być korzystna, jeśli jest wybrana rozsądnie

Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy przy zbiorze truskawek lub w celu podjęcia innych prac sezonowych w Niemczech. Takie zatrudnienie daje szansę na bardzo dobre zarobki, a dzięki temu, że trwa krótko, nie powoduje konieczności długiej rozłąki z bliskimi osobami.

Wyjechać może właściwie każdy, jednak zdecydowanie warto dobrze zastanowić się nad rodzajem pracy, którą zamierzamy podjąć. Zatrudnienie w rolnictwie nie zawsze okazuje się spełnieniem marzeń, jednak istnieją inne, bardziej komfortowe możliwości, takie jak praca w opiece. Można ją podjąć z pomocą firmy ProSenior24 – jesteśmy rzetelnym i sprawdzonym przez wiele osób pośrednikiem, a w naszym interesie leży przede wszystkim dobro zatrudnianych przez nas osób. Z naszą pomocą można wyjechać do Niemiec w charakterze opiekuna osób starszych – legalnie i bezpiecznie!

W każdym przypadku zajmujemy się wszelkimi formalnościami, zapewniamy legalną umowę i ubezpieczenie, a także gwarantujemy wsparcie koordynatorów na każdym etapie zatrudnienia. Pokrywamy koszty transportu oraz zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pracy, która odbywa się w przyjemnej i pozbawionej stresu atmosferze. Będzie to doskonała alternatywa dla pracy przy zbiorze truskawek.

Jedyne, co trzeba zrobić, by rozpocząć pracę, to posiadać odpowiednie kwalifikacje w obszarze opieki oraz minimalne umiejętności językowe. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia języka dla wielu osób stanowi dużą przeszkodę, dlatego na naszej stronie zamieściliśmy darmowy kurs oraz testy, które pozwolą rozpocząć naukę! Jeśli chcesz podjąć z nami pracę w opiece w Niemczech, wejdź na stronę internetową ProSenior24, zapoznaj się z naszym kursem języka niemieckiego i naucz się podstawowego słownictwa niezbędnego w pracy. Następnie skontaktuj się z nami, a my postaramy się znaleźć ofertę odpowiadającą Twoim wymaganiom!


opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
Niepoprawny token