Czy warto wybrać zbiór warzyw jako pracę sezonową?

zbiór warzyw

Zbiór warzyw to opcja, którą bardzo często wybierają osoby podejmujące decyzję o wyjeździe do pracy za granicą. Zdecydowanie najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, a to przez wzgląd na stosunkowo niewielką odległość oraz atrakcyjne zarobki. Ofert pracy w tym państwie jest bardzo dużo, a zarówno z transportem na miejsce, jak i z powrotem nie ma większych problemów. Chętni do pracy decydują się na zbiory szparagów, truskawek, malin, ogórków, jabłek, a także pieczarek – to właśnie takie plantacje są w Niemczech najbardziej rozpowszechnione i na nich skupiają się propozycje pracy. Czy jednak zbiór warzyw to przyjemna i dobrze płatna praca, czy też ostateczność, na którą decydują się osoby pozbawione innych perspektyw zatrudnienia? Dlaczego chętnie wyjeżdżamy zbierać truskawki i inne warzywa oraz czy warto się na to zdecydować? Zdania na ten temat są podzielone, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii.

Warunki pracy i obowiązki przy zbiorze warzyw

Zapotrzebowanie na pracowników przy zbiorze warzyw w Niemczech powstaje już wiosną, pod koniec kwietnia i osiąga szczyt na przełomie miesięcy wiosennych i wakacyjnych. Zatrudnienie na plantacjach znaleźć można nawet do września, a dostępność miejsc pracy zależy głównie od rodzaju owoców lub warzyw, które aktualnie wydają plony. Z możliwości wyjazdu do zbioru warzyw korzystają osoby bezrobotne, studenci oraz Ci, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze na przykład na remont mieszkania. W tej pracy znajomość języka nie jest potrzebna, dlatego łatwo jest o posadę. Ofert udostępnianych przez osoby prywatne i agencje zatrudnienia również nie brakuje, a proponowane w nich zarobki to główny czynnik skłaniający do wyjazdu. Większość osób kieruje się właśnie nim i nie bierze pod uwagę innych kwestii związanych z wyjazdem, jak chociażby tego, czy dana praca jest dla nich odpowiednia. Każde zajęcie wymaga konkretnych umiejętności i predyspozycji, a zbiór warzyw zaliczany jest do najcięższych prac fizycznych.

zbiór warzyw w Niemczech

Dzień pracy zaczyna się wcześnie rano, nawet około 4.00 i w zależności od warunków może trwać do późnych godzin popołudniowych lub wieczornych. Bardzo często pracować trzeba w ciężkich warunkach pogodowych, na przykład w czasie deszczu. W wielu przypadkach nie ma możliwości uzyskania dnia wolnego, ponieważ pracownicy potrzebni są przez cały czas. Należy więc liczyć się z tym, że w ciągu kilkumiesięcznego wyjazdu nie ma możliwości zorganizowania dłuższego odpoczynku. Jest to istotna kwestia, ponieważ praca przy zbiorze warzyw znacznie odbija się na zdrowiu. Nawet osoby wytrzymałe fizycznie i posiadające dobrą kondycję nie unikną bólu pleców wynikającego z pozycji wymuszonej przez zbieranie szparagów czy truskawek. Pracownicy mają zwykle w ciągu dnia dłuższą przerwę, jednak inne dodatkowe przerywniki mogą być niemile widzialne, a ponadto nieopłacalne. W wielu miejscach pracuje się na akord, co oznacza, że osoba zatrudniona przy zbiorze warzyw otrzymuje wynagrodzenie tylko za faktycznie wykonaną pracę – na przykład za kilogram zebranych owoców lub warzyw.

Niezbyt satysfakcjonujące mogą okazać się także warunki zakwaterowania, ponieważ na większych plantacjach pracownicy dostają zwykle do dyspozycji pokoje wieloosobowe, co ogranicza koszty ich zatrudnienia. Z pewnością nie każdy jest na tyle wytrzymały, odporny i zdeterminowany, by poświęcić się tak ciężkiej i często pełnej niedogodności pracy. Zanim podejmie się decyzję o wyjeździe do zbioru warzyw, warto przeanalizować wszystkie kwestie, które się z tym wiążą.


Zarobki, formalności, sprawy do załatwienia – czy zbiór warzyw jest opłacalnym i bezpiecznym zajęciem?

Znalezienie oferty zatrudnienia przy zbiorze warzyw może wydawać się bardzo proste – na specjalnych stronach internetowych jest ich bardzo wiele, a pojawiają się już na początku roku, w styczniu i lutym. Czy jednak każda z nich jest zgodna z rzeczywistością i faktycznie atrakcyjna? Warto wiedzieć, że bardzo często spotkać się można z nieuczciwymi osobami, co finalnie skutkuje brakiem pracy i stratami finansowymi. Zdarzają się sytuacje, w których pobierana jest zaliczka na zakwaterowanie, a następnie oferta znika bez śladu. W wielu przypadkach umówione warunki odbiegają od stanu faktycznego, a zatrudnienie nie opiera się o przepisy prawa. Należy być bardzo ostrożnym, by nie paść ofiarą takich propozycji. Oferty bez znajomości języka gwarantujące wysokie zarobki mogą okazać się bardzo niebezpieczne, a dodatkowo często oferujące je firmy początkowo podejmują satysfakcjonujące ustalenia, a następnie zrywają kontakt z zatrudnioną osobą. Pracownik przebywający za granicą, pozbawiony środków i możliwości porozumienia się z odpowiednimi instytucjami znajduje się w bardzo trudnej sytuacji.

Niestety mnóstwo ofert pracy przy zbiorze warzyw w Niemczech to zatrudnienie bez legalnej umowy, ubezpieczenia i wsparcia ze strony pracodawcy. Proponowane wysokie zarobki mogą zostać pomniejszone o koszt wyżywienia, zakwaterowania i obowiązkowej odzieży ochronnej, co ostatecznie skutkuje znacznie mniejszą kwotą do wypłaty, niż zakładał pracownik. Dodając do tego pracę przez wiele godzin dziennie w ciężkich warunkach, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie.

zbiór warzyw za granicą

Podjęcie sezonowego zatrudnienia za granicą – czy zbiór warzyw to jedyna opcja?

Wyjazdy zarobkowe do Niemiec mogą być dobrym i opłacalnym pomysłem, jednak przed zdecydowaniem się na zbiór warzyw, dobrze jest rozważyć również inne opcje. Obecnie jest ich bardzo wiele i mogą one okazać się zdecydowanie bardziej komfortowe. Jednym z obszarów, w którym pracownicy potrzebni są nieustannie, jest opieka nad osobami starszymi.

Zajmowanie się seniorem w Niemczech to zdecydowanie lepsza perspektywa, niż nadwyrężanie zdrowia przy zbiorze warzyw, a ponadto w tym zawodzie znalezienie zatrudnienia opartego o legalną umowę jest o wiele prostsze. Taką opcję proponuje ProSenior24. Dzięki naszemu pośrednictwu można wyjechać w pełni bezpiecznie i bez obaw o formalności. Naszym pracownikom zapewniamy pokrycie kosztów transportu, zakwaterowanie w domu podopiecznego, wyżywienie oraz stały kontakt i wsparcie. Praca z nami opiera się o legalną umowę, a zatrudnione osoby posiadają specjalne ubezpieczenie, dzięki czemu nie muszą martwić się o własne bezpieczeństwo.

Wyjazd z ProSenior24 zapewnia atrakcyjne zarobki, które pozwolą znacznie poprawić domowy budżet oraz komfortowe miejsce pracy, w którym zatrudniona osoba będzie czuła się swobodnie. Jedynymi wymaganiami są kwalifikacje do opieki nad seniorem oraz podstawowa znajomość języka niemieckiego. Dla wszystkich tych, którzy chcą się go uczyć, przygotowaliśmy darmowy kurs i testy – są one dostępne na naszej stronie internetowej. Wystarczy więc zapoznać się z nimi, przyswoić sobie podstawowe słówka i zwroty niezbędne w opiece, a następnie skontaktować się z nami. Odpowiadamy na każde zgłoszenie i zawsze staramy się dobrać ofertę zatrudnienia do potrzeb i możliwości osoby chętnej do wyjazdu.


opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
Niepoprawny token