Szlezwik-Holsztyn - informacje ogólne

Najbardziej wysunięty na północ kraj związkowy w Niemczech. Stolicą landu jest miasto Kilonia. Jest to idealny region dla miłośników sportów wodnych i lubiących odpoczywać na łonie przyrody, naznaczony morzami, rezerwatami przyrody i parkami narodowymi. Szlezwik-Holsztyn oferuje bogatą gamę urokliwych ścieżek rowerowych, a liczne wyspy i meandry pozwolą na niezapomniane rejsy żaglówkami. Kto woli spędzać czas samotnie lub w mniejszym gronie, może wybrać się na spływ kajakiem po jednej z wielu rzek. Ciekawostką jest śródlądowe jezioro, którego nie powinno zabraknąć w planie naszej podróży. Każdy region tutaj ma swój urok i czar. Dla Morza Północnego charakterystyczne są groble, a Bałtyk fascynuje skalistymi wybrzeżami i piaszczystymi plażami. Księstwo Lauenburg, najbardziej wysunięty na południe okręg landu, posiada rozległe lasy i liczne jeziora w sam raz dla miłośników długich spacerów. Od ujścia Łaby po duńską granicę rozciąga się na powierzchni 4430 km kwadratowych miejsce światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO i rezerwat biosfery – Morze Wattowe. Obszar ten jest objęty ochroną i pozostaje cały czas w pierwotnym stanie. Miasta Szlezwiku-Holsztynu słyną z żeglarskiej atmosfery, znajdziemy tam wiele zabytków architektury oraz wspaniałe atrakcje kulturalne.

Kilonia

Charakterystyka stolicy

Stolicą landu Szlezwik-Holsztyn jest miasto Kilonia. Miasto posiada prawa powiatu w Niemczech. Leży nad Zatoką Kilońską znajdującą się w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jest jednym z większych portów na Bałtyku i w Niemczech. Pod Kilonią znajduje się wejście do Kanału Kilońskiego, łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. W Kilonii zdecydowanie czuć morską atmosferę. To tutaj znajdują się największe na świecie stocznie. Do stałych elementów panoramy miast należy z pewnością szkolny żaglowiec (Gorch Fock), który chętnie zaprasza gości międzynarodowych imprez żeglarskich. Będąc w tym malowniczym mieście, koniecznie musimy udać się w niezapomniany rejs. Do takich atrakcji zaprasza nas Cruise Terminal Ostseekai. W Kilonii co roku jest organizowany światowy festiwal żeglarski (Kieler Woche). W czasach kiedy miasto należało do Danii (do roku 1864) i zostało włączone do Prus zapoczątkowało to bardzo szybki rozwój miasta zahamowany dopiero przez wybuch II wojny światowej i liczne bombardowania. Przez wiele lat robiono wszystko, by przywrócić miastu dawną świetność. Powstało nowe centrum, przestronne i wygodne. W latach 90. rozpoczęto odbudowę starego centrum, w tym historycznej ulicy Eggerstedtstraße oraz przebudowę Starego Rynku. Wraz z ulicą Dänische Straße, główną ulicą o bogatej historii, oraz ulicą Holstenstraße, jednym z najdłuższych deptaków w Niemczech, miasto prezentuje swoją unikalną atmosferę . Kilonia współorganizuje sławny na całym świecie festiwal Schleswig-Holstein Musik Festival (festiwal muzyki klasycznej). Międzynarodowi artyści występują na scenach w pałacu Kieler Schloss, nad zatoką, w operze oraz w stoczni Howaldta. Do najbardziej znanych teatrów należą Theater Kiel, Niederdeutsche Bühne Kiel, Polnisches Theater. Również tutejsze muzea znane są na całym świecie. Do najpopularniejszych należą: Muzeum Komputerowe, Muzeum Żeglarstwa przy nadbrzeżu Sartorikai, Muzeum Maszyn. W muzeum Kunsthalle zajdziemy zbiory 1000 obrazów z sześciu wieków, 200 rzeźb, 40000 grafik i utworzony w XIX wieku zbiór dzieł antycznych. Nie można także nie wspomnieć o Stadtmuseum w Warleberger Hof, który jest najstarszym zachowanym dworem szlacheckim z początku XVII wieku. W muzeum tym znajdują się wystawy prezentujące historię miasta oraz kulturę XIX i XX wieku. Wzdłuż Kanału Kilońskiego została utworzona ścieżka udostępniona dla pieszych i rowerzystów co gwarantuje niezapomnianą wycieczkę. Można podczas tej wędrówki usiąść i odpocząć w licznych restauracjach z widokiem za zatokę i koniecznie spróbować tamtejszej specjalności, czyli kilońskiej szprotki.

Oferty pracy

Główną część gospodarki Szlezwiku-Holsztynu stanowią rolnictwo i przemysł. Prowadzi się tu wydobycie ropy naftowej i kilku innych surowców, jednak nadmorskie położenie sprzyja także rozwojowi rybołówstwa i rozwojowi stoczni. Przy budowie okrętów znajduje zatrudnienie wielu specjalistów i wykwalifikowanych pracowników, również z Polski. Jednak najczęstsze oferty pracy z tego regionu są związane z turystyką, która także jest bardzo dobrze rozwinięta w Szlezwiku-Holsztynie. Najszybciej pracę w tym regionie można znaleźć w licznych restauracjach i hotelach. Pracodawcy poszukują osób na stanowiska kelnerów, kucharzy czy do obsługi hotelowej. Tak jak każda praca za granicą, praca w Szlezwiku wymaga pewnych kwalifikacji i doświadczenia, lecz niektóre oferty są łatwo dostępne dla każdego. Punktem najważniejszym jest tu jednak dobra znajomość języka niemieckiego, w której poszerzeniu pomoże choćby darmowy kurs języka niemieckiego na stronie ProSenior.

Na terenie Szlezwiku-Holsztynu znaleźć pracę może też opiekunka osób starszych. Praca w opiece w tym regionie wiąże się z możliwością wysokiego zarobku i zdobyciem doświadczenia, które pomoże w przyszłości znaleźć jeszcze lepiej płatną pracę. Oferty ze Szlezwiku-Holsztynu i wielu innych landów niemieckich oferuje firma ProSenior – praca w Niemczech od zaraz! Liczni pracodawcy z tego regionu szukają pracowników z Polski i są gotowi płacić wysokie pensje.

Interesuje Cię opieka w Niemczech w regionie Szlezwik-Holsztyn? Sprawdź aktualne oferty pracy w Niemczech!

Formularz kontaktowy

Wypełnij. Wyślij. Oddzwonimy!
Zgoda rekrutacyjna:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Siłaczki 3/9, 02-495 Warszawa) dla celów obecnie prowadzonych rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin


2) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Siłaczki 3/9, 02-495 Warszawa) dla celów prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w przyszłych rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin .


Zgoda marketingowa:

1) Wyrażam zgodę na używanie przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Siłaczki 3/9, 02-495 Warszawa) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

2) Wyrażam zgodę na otrzymywanie od spółek Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Siłaczki 3/9, 02-495 Warszawa) na wskazany przez mnie adres e-mail informacji handlowej rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.